Ako vybrať ochrannú fóliu pre mobilný telefón?

Displej je najnáchylnejšia súčasť mobilného telefónu a preto je potrebné ho chrániť. Majiteľov zariadenia čaká voľba medzi ochrannou fóliou a tvrdeným sklom. V čom tkvú výhody fólie a v čom naopak negatíva? A čo si pri nákupe postrážiť?

Displej je najnáchylnejšia súčasť mobilného telefónu a preto je potrebné ho chrániť. Majiteľov zariadenia čaká voľba medzi ochrannou fóliou a tvrdeným sklom. V čom tkvú výhody fólie a v čom naopak negatíva? A čo si pri nákupe postrážiť?

Doba čítania 5 min.
Regina, redakcia Heureka.sk

Typy ochranných fólií pre mobilné telefóny

Fólia na displej

Najbežnejší typ ochranných fólií, ktorý pokrýva dotykový displej, prípadne celú prednú stranu telefónu vrátane rámčekov displeja. Takáto ochrana telefónu je dostatočná, ak používate ochranný kryt alebo puzdro.

  • Ochrana displeja

  • Najvyššia cena

Fólie na celé telo mobilu

Súprava ochranných fólií na prednú aj zadnú stranu telefónu. Ideálne riešenie pre užívateľov, ktorí nepoužívajú ochranný kryt. Súčasťou súpravy býva aj fólia na modul fotoaparátu, prípadne na každú z jeho šošoviek. Boky telefónu však chránené nie sú.

  • Ochrana prednej aj zadnej strany telefónu

  • Najvyššia cena

Fólie na fotoaparát telefónu

Pri moderných smartfónoch sú moduly fotoaparátov často o jednotky milimetrov vystúpené z chrbta telefónu. Sú preto ešte náchylnejšie, často aj keď používate puzdro. Fólie špeciálne vyrezané pre fotoaparát konkrétneho modelu telefónu ochránia jeho šošovky proti poškriabaniu a tiež prasknutiu.

  • Ochrana šošoviek fotoaparátu.

  • Nízka cena

Dôležité parametre ochranných fólií na mobilné telefóny

Kompatibilita s telefónom

Každý výrobca v tomto segmente ponúka stovky fólií presne vytvarovaných pre aktuálne predávané aj staršie mobily. Pretože každý telefón má špecifickú veľkosť a tvar, je nutné zvoliť fóliu presne pre váš model.

Hrúbka fólie

Ochranné fólie na mobil sú dostupné v rôznych hrúbkach, nie vždy ju ale výrobcovia uvádzajú. Všeobecne platí čím je fólia silnejšia, tým lepšie chráni telefón, jej prítomnosť na displeji je však aj viac vidieť. Na ovládanie telefónu nemá hrúbka vplyv.

Rozmery fólie

Niektoré fólie chránia celú prednú stranu telefónu, iné účelne prikryjú iba displej, aby ich bolo možné použiť spoločne so zadným krytom na mobil, ktorý presahuje do okrajov prednej strany mobilu.

  • Na celú prednú stranu - chráni celé čelo telefónu, vhodné pokiaľ nepoužívate kryt alebo puzdro

  • Edge-to-edge - chráni iba displej telefónu, od okraja k okraju, sú kompatibilné s ochrannými puzdrami

Fólie na mobil mávajú rýchlejšiu a jednoduchšiu inštaláciu ako tvrdené sklá.

Povrchové prevedenie fólie

Ochranné fólie sú k dostaniu v lesklej a matnej povrchovej úprave.

  • Lesklá fólia pôsobí prémiovým dojmom, displej však môže byť horšie čitateľný na priamom slnku

  • Matná fólia nevyzerá tak dobre, nebudete sa vďaka nej ale stretávať s odleskami.

Spôsob aplikácie

Niektoré fólie sa aplikujú na suchý, iné na mokrý displej. Mokrá metóda je síce pracnejšia, ponúka však lepšie výsledky. Pokiaľ je fólia určená na aplikáciu na mokrý displej, vždy je súčasťou balenia fľaštička s aplikačnou tekutinou.

Časté otázky

Fólia všeobecne ponúka nižšiu mieru ochrany, ktorá vystačí pri bežnom používaní ako ochrana pred škrabancami, odreninami a nečistotami. Najmä v prípade pádu mobilu však fólia nijako nezamedzí rozbitiu displeja. Fóliu je v praxi tiež nutné meniť častejšie ako ochranné sklá, pretože sa v priebehu času zhoršuje čitateľnosť displeja. Tvrdené sklá sú odolnejšie (dosahujú priečku 9 na Mohsovej stupnici tvrdosti), pri páde telefónu z výšky lepšie absorbujú energiu nárazu a je väčšia pravdepodobnosť, že ochráni displej pred rozbitím. Navyše dokonale zachovávajú viditeľnosť. Ich obstarávacia cena je však vyššia.

Spolu s fóliou na mobil obvykle obdržíte aj ďalšie doplnky ako čistiace handričky, alkoholové handričky a samolepky. S ich použitím zlikvidujte všetky nečistoty z povrchu displeja, priložte fóliu a lepte od jedného kraja telefónu k protiľahlému kraju. Postupujte pomaly a opatrne. V prípade mokrej aplikácie je potrebné pod fóliu ešte aplikovať dodávanú tekutinu. Použitie kreditnej karty pomôže odstrániť prípadné bubliny. Aplikácia fólie krok za krokom:

  • 1) Vyberte si prostredie, v ktorom sa čo najmenej práši.

  • 2) Displeje, prípadne aj ostatné povrchy telefónu dôkladne vyčistite dodávanou handričkou. Dobre poslúži aj handrička na čistenie okuliarov.

  • 3) Fóliu si "nanečisto" položte na displej telefónu, lepšie uvidíte, ako ďaleko od okrajov bude siahať.

  • 4) Odstráňte kryciu fóliu.

  • 5) Začnite klásť ochrannú fóliu na spodnú časť displeja, zostávajúcu časť držte ohnutú a postupne ju pokladajte na displej. Už prilepenú časť starostlivo uhlaďte.

  • 6) Pomaly prilepujte celú fóliu, dbajte na to, aby nevznikali bublinky. Odporúčame fóliu pritláčať handričkou alebo napríklad bankovou kartou.

  • 7) Ak je fólia nasadená nakrivo, v niektorých miestach nedolieha alebo sú pod ňou bublinky, fóliu je možné sňať a nalepiť znovu. Postup je stále rovnaký.

Čítačka v displeji by vám s fóliou mala spoľahlivo fungovať, dokonca lepšie ako s tvrdeným sklom.